LENTIS PODPORA
SEČNI MEHUR
Pogosta vprašanja
Na tem mestu boste našli odgovore na pogosta vprašanja o kateterizaciji.
Intermitentna kateterizacija velja za učinkovito in varno metodo, ki bolnikom omogoča neodvisnost in bistveno izboljša kakovost življenja. V preteklih letih je intermitentna kateterizacija postala priporočena terapija za bolnike z nevrogenim mehurjem, ki trpijo zaradi bolezni, kot so paraplegija, spina bifida ali multipla skleroza. Intermitentna kateterizacija se izvaja le, če zdravnik natančno preuči vse vidike bolnikovega stanja. Izvaja se na način, da se mehur s pomočjo katetra prazni v rednih intervalih. Količina urina, ki ostane v mehurju med dvemi praznjenji, določa potrebo po intermitentni kateterizaciji.
Otroke z nevrogenim mehurjem lahko kateterizirajo starši/skrbniki ali strokovni negovalci, ki morajo vedno zagotoviti uporabo načela aseptične kateterizacije. Starši/skrbniki naj se pogovorijo s svojim zdravnikom ali medicinskim osebjem, ki jim bodo razložili in prikazali pravilen postopek kateterizacije. Z dobrim usposabljanjem se bodo starši/skrbniki naučili kateterizirati svojega otroka.
Pri kateri starosti bo otrok lahko samostojno izvajal samokateterizacijo, je odvisno od njegove individualne razvitosti in samozavesti.
Pri otrocih in dojenčkih se običajno uporabljajo katetri dimenzij 2.0 – 2.7 mm (Ch06 – Ch08).
Zdrav mehur se prazni redno, približno 5-6 krat na dan. Pogostost kateterizacije je odvisna od osebe in dejavnikov, kot so količina zaužite tekočine, časa, dodatnih predpisanih zdravil in od vašega individualnega razloga za kateterizacijo. Razmislite o tem, kateri čas samokateterizacije najbolj ustreza vašemu življenjskemu slogu.
To se lahko razlikuje glede na to, kako aktivni ste in kako visoke so zunanje temperature. Poskusite popiti približno 1,5 litra tekočine na dan in se izogibati pijačam, ki vsebujejo kofein, kot sta kava in čaj.
Udobno se namestite, poskušajte se sprostiti in si vzemite dovolj časa preden spet poskusite. Nekaterim za sprostitev pomaga kopel. Če vidite, da katetra ne morete vstaviti sami, se obrnite na svojega zdravnika.
Ne skrbite in počakajte nekaj časa, preden poskusite znova. Pri sprostitvi katetra včasih pomaga kašljanje.
Ne dovolite, da bi bil vaš mehur poln. Naslednji simptomi lahko kažejo, da je vaš mehur poln:
- občutljiv in napihnjen spodnji del trebuha
- glavobol
- občutek vročine in potenje.
Če urin ne teče iz katetra, ta kateter odstranite in poskusite z novim. Poskrbite, da boste kateter postavili na pravo mesto. Če urin še vedno ne izteka in se vam zdi, da je vaš mehur poln, se posvetujte z zdravnikom.
Eden najpogostejših zapletov zaradi intermitentne kateterizacije so okužbe sečil. Lahko pride tudi do pojava krvi v urinu, krvavitve iz sečnice ali težav pri vstavljanju katetra. Če opazite katerega od teh simptomov, se obvezno obrnite na svojega zdravnika.
DODATNE INFORMACIJE
Ne glede na to, ali ste pacient, negovalec ali zdravstveni delavec, če imate vprašanje o izdelkih Lentismed ali o njihovi uporabi, vam lahko pomagamo.