Zapora je stanje, v katerem delci hrane ne morejo ven iz vaše stome.
SREDIŠČE ZNANJA
STOMA
ZAPORA STOME
V obdobju po kirurškem posegu lahko včasih pride do t.i. „zapore stome“. To pomeni, da delci hrane ne morejo ven iz vaše stome, vzrok pa je največkrat hrana, bogata z vlakninami, premalo prežvečeni zalogaji ali pa zabrazgotinjeno tkivo v črevesu. Vendar pa je nezadostno prebavljena hrana glavni vzrok zamašitve stome.
KAJ POVZROČA ZAMAŠITEV STOME?
Pri katerih vrstah stom obstaja tveganje za njeno zaporo?
Zapore so možne pri ileostomi in kolostomi, vendar so manj verjetne pri kolostomi. Zapore stome so lahko delne ali popolne. V primeru popolne zamašitve iz stome ne pride ničesar, pri delni zamašitvi pa lahko iz stome izteče manjša količina tekoče vsebine.
Kako preprečiti zaporo stome?
Da bi zmanjšali tveganje za zaporo, je še posebej pomembno, da se v prvih tednih po posegu izogibate hrani, bogati z vlakninami, in da na splošno jeste počasi in dobro prežvečite vsak grižljaj. Poleg tega upoštevajte navodila za prehrano, ki vam jih je dal vaš enterostomalni terapevt ali zdravnik. Več informacij lahko najdete v prispevku Prehrana oseb s stomo.
Kaj storiti v primeru zapore stome?
Če pride do zaprtja, je najboljše, da se takoj obrnete na zdravnika, saj je treba ugotoviti vzrok za zaprtje in preprečiti morebitne zdravstvene zaplete.
Če sumite, da je vaša stoma zamašena zaradi hrane, storite naslednje:
- Prenehajte z uživanjem trde hrane;
- Uživajte veliko tekočine, kot so sokovi, tople juhe ali čaj;
- Nežno masirajte predel trebuha okoli stome;
- Poskusite ležati na boku s koleni, pokrčenimi proti prsim;
- Privoščite si toplo kopel, 15-20 minut;
- Po potrebi namestite novo kožno podlogo z večjim premerom.
Toda, če vaša stoma več ur ne izpušča vsebine, vi pa imate simptome, kot so boleči krči, bruhanje, slabost in otekel trebuh, morate takoj prenehati jesti in piti ter obiskati zdravnika.