Spoznajte intermitentno kateterizacijo

Uspešnost čiste intermitentne kateterizacije so manj pogoste okužbe sečil.

SREDIŠČE ZNANJA

SEČNI MEHUR

KATETERIZACIJA / VRSTE KATETROV IN KATETERIZACIJA

Intermitentna kateterizacija je ključna za reševanje kliničnih težav povezanih z mehanskimi ali funkcionalnimi motnjami praznjenja sečnega mehurja. Obenem predstavlja tehniko, ki zmanjšuje tveganje za življenjsko nevarne zdravstvene zaplete zgornjih sečil in urosepse pri bolnikih z okvaro hrbtenjače.

Intermitentna kateterizacija je namenjena tako tistim, ki imajo okvaro ali bolezen hrbtenjače, kot tudi moškim, ki se spopadajo z benigno hiperplazijo prostate. Čista intermitentna kateterizacija je postopek, ki je bil predstavljen v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja, kot zamenjava za strogo sterilno tehniko.

To je omogočilo povsem drugačen pristop do težav, povezanih s kontinenco in dizurijo, kinična praksa pa je pokazala, da je to izvrstna tehnika za maksimalno zmanjšanje urinarnih zapletov pri bolnikih.

Uspešnost čiste intermitentne kateterizacije se kaže v zmanjšanju pogostosti okužb sečil. Številne kratkoročne raziskave so pokazale dobre klinične rezultate in zadovoljstvo bolnikov z uporabo novega postopka. Zaradi kateterizacije je opazna lažja ali izboljšana dilatacija votlega sistema ledvic, kot tudi boljše stanje zgornjega dela sečil.

Glede na morebitno potrebo po dolgotrajni in celo vseživljenjski kateterizaciji pa so zlasti pomembni rezultati dolgoletnih raziskav.

Takšne raziskave niso pomembne le zato, da bi dokazale učinkovitost redne kateterizacije, temveč zato, da bi dobili odgovore na vsa vprašanja glede možnih zapletov pri dolgoročni uporabi

Glavne težave, povezane z dolgotrajno uporabo, vključujejo klinične simptome, kot so zapleti, poškodbe in okužbe sečevoda.

Želimo vas spodbuditi, da zaradi izjemnega pomena, ki ga ima kateterizacija, razširite svoje znanje o njej, spremljate najnovejše trende ter skladno z nasveti vašega zdravnika izberete za vas najboljše postopke in urinske katetre.

Cilj je preprečiti zaplete in uživati ​​dolgoročne koristi čiste intermitentne kateterizacije.

Kaj danes velja kot "zlati standard" kateterizacije?

Čista intermitentna kateterizacija danes predstavlja metodo „zlatega standarda“ za praznjenje sečnega mehurja pri bolnikih z motnjami mehurja. Z uporabo hidrofilnih katetrov iz PVC-ja, brez ftalatov, je postopek varen in učinkovit ter izboljša stanje ledvic in zgornjih sečil. Poleg kliničnih prednosti se poveča tudi kakovost bolnikovega življenja, in sicer zaradi večje neodvisnosti in varnosti, ki jo ponuja samokateterizacija.

Kaj je kateterizacija in kakšne vrste kateterizacije obstajajo?

Kateterizacija je postopek praznjenja sečnega mehurja s cevko (katetrom) vstavljeno preko sečnice v sečni mehur.

Obstajata dva načina kateterizacije: trajna in občasna (intermitentna)

  • Trajna kateterizacija je postopek, pri katerem je kateter vstavljen dlje časa (do nekaj tednov). Izvedba trajne kateterizacije je mogoča skozi sečno cev ali skozi trebušno steno (suprapubična kateterizacija).
  • Intermitentna kateterizacija je postopek uvajanja in odstranjevanja katetra v rednih presledkih za vsako praznjenje mehurja.

Kakšni katetri obstajajo?

Katere vrste katetrov poznamo?

Ostajajo različne delitve urinskih katetrov, na tem mestu jih bomo omenili le nekaj:

  • Po načinu kateterizacije: stalni in začasni
  • Po načinu uporabe: standardni in hidrofilni
  • Glede na material: PVC in lateks

Katetra za trajno kateterizacijo

1. Trajni - Foleyev kateter

Foley kateter je fleksibilna cevka iz silikona ali gume, ki je skozi uretro speljan do mehurja. Ima dva kanala, ki tečeta po vsej dolžini katetra. Eden je na obeh straneh odprt in služi za drenažo urina, ki teče v urinsko vrečko. Drugi ima na koncu balon, v katerega se vstavi fiziološka raztopina, ki balon napihne ter tako fiksira kateter.

2. Suprapubični kateter

Suprapubični kateter se v mehur vstavi skozi trebušno steno, vendar se zaradi svoje invazivne metode redko uporablja.

Katetri za intermitentno kataterizacijo so standardni ali hidrofilni katetri:

1. Standardni katetri

Uporabljajo se z gelom za podmazovanje, t. i. lubrikant, za zmanjšanje trenja pri uvajanju katetra.

2. Hidrofilni katetri

Hidrofilni katetri so prevlečeni s sredstvom za podmazovanje, ki reagira z vodo in se po 30 sekundah spremeni v gladki hidrofilni sloj. Površina teh katetrov je prevlečena s plastjo polimera, ki absorbira in zadržuje vodo, zaradi česar je površina gladka in spolzka, ob stiku s sečnico pa je obstojna ter zagotavlja popolno lubrikacijo.

Hidrofilni katetri so zasnovani za zmanjšanje zapletov v zvezi s katetri in izboljšanje bolnikovega udobja med vstavljanjem.

Danes se katetri izdelujejo iz dveh vrst materiala:

1. Lateks

Lateks se uporablja za proizvodnjo medicinske opreme že od leta 1888. Poleg dokazane dobre kakovosti pa so odkrili tudi visoko pogostost alergijskih reakcij na lateks. Težavo so pričeli obravnavati v poznih 80. letih prejšnjega stoletja s pojavom nekaj primerov anafilaksije (težke alergijske reakcije) med operacijskimi posegi. Prav zaradi teh težkih alergijskih reakcij, zlasti pri otrocih, se namesto lateksa vse bolj uporabljajo nadomestni materiali kot je na primer PVC.

2. PVC

Polivinil klorid ali PVC je sintetični material ter pomemben član široke družine polimerov. Brez dodatka „mehčal“ bi bil zelo težak in krhek ter praktično neuporaben za tehnične namene. Z dodatkom „mehčal“ pa postane mehkejši in bolj prožen. Eno takšnih „mehčal“ je DEHP (dietilheksilftalat), ki spada v razred ftalatov in je v uporabi najbolj razširjen kot dodatek PVC-ju.

Kaj so to ftalati in ali so zdravju škodljivi?

Ftalati so estri ftalatne kiseline in alifatskih alkoholov. So hlapne tekočine, ki jih dodajajo polimerom v plastičnih masah, da povečajo njihovo gibljivost. Poznani so tudi kot plastifikatorji ali mehčala. To pomeni, da se nahajajo skoraj v vseh stvareh, ki nas obkrožajo. Nedavne študije vse bolj potrjujejo škodljive učinke ftalatov tako na človeka kot celotno okolje.

Ftalati delujejo na človeško telo kot motilci hormonov, kar pomeni, da motijo ravnovesje hormonov in lahko potencialno povzročijo feminizacijo moških.

Poleg tega je dokazana njihova rakotvornost, ki se predvsem kaže v obliki malignega raka dojk in raka na modih. Ftalati povzročajo različne nepravilnosti v tkivu mod in manjšajo plodnost pri moških.