Kakovostno življenje z intermitentno kateterizacijo

S prilagoditvijo avtomobila postanete svobodnejši pri delu in udejstvovanju v družbenih aktivnostih.

SREDIŠČE ZNANJA

SEČNI MEHUR

VOŽNJA IN PRILAGODITEV AVTOMOBILA PO OKVARI HRBTENJAČE

Avtomobil pogosto predstavlja praktično potrebo in omogoča večjo stopnjo samostojnosti in mobilnosti, kar ima posebno težo za invalide. Sposobnost samostojne vožnje avtomobila vas naredi bolj svobodne pri izbiri zaposlitve in pri samem delu, poleg tega pa imate večjo dostopnost do številnih dejavnosti in lahko bolj polno sodelujete v družinskem in družbenem življenju.

Zdravstveni pogoji za vožnjo po okvari hrbtenjače

Ali boste po poškodbi še lahko vozili avto, je odvisno predvsem od stopnje vaše okvare, ali je okvara popolna ali nepopolna, in od uspešnosti rehabilitacijskega procesa. V vsakem primeru pa morate za vožnjo avtomobila imeti oz. z rehabilitacijo pridobiti vsaj določeno stopnjo nadzora nad svojimi rokami.

Poleg drugih zdravstvenih pogojev, ki jih morajo izpolnjevati vsi vozniki, morate biti sposobni nadzorovati mišične krče, ki so pogosta posledica okvare (OH). Pri ocenjevanju sposobnosti za vožnjo se upošteva vsak posameznik posebej, avtomobil pa bodo praviloma lahko vozile osebe, ki imajo poškodbo ledvenega ali križnega dela hrbtenice.

Vožnja avtomobila bo mogoča tudi, če imate poškodbo v višjem predelu.

Po raziskavi, opravljeni leta 2001, je kar 84 % tetraplegikov bilo sposobnih voziti avtomobil. Ob tem pa je treba poudariti, da lahko le s svojim terapevtom in po potrebi z drugimi zdravstvenimi strokovnjaki dokončno ugotovite, ali je za vas vožnja v vašem konkretnem primeru z zdravstvenega in funkcionalnega vidika možna.

Kdaj je pravi čas za začetek vožnje?

Predvsem si morate najprej vzeti dovolj časa za okrevanje, vaša primarna usmeritev mora biti namreč čim bolj uspešno okrevanje. Kasneje boste s svojim terapevtom določili pravi čas za začetek vožnje, kar je lahko tudi več mesecev po poškodbi. Navsezadnje boste šele z rehabilitacijo lahko ugotovili, katere spremembe na avtomobilu so dolgoročno potrebne, da bodo ustrezale vašim potrebam.

Pred predelavo in nakupom avtomobila pridobite nasvete iz prve roke

Povežite se z lokalnimi združenji, društvi in njihovimi člani, ki imajo podobno ali enako stopnjo okvare kot vi. Če že imajo izkušnje z nakupom ali predelavo avtomobila, vam lahko iz prve roke posredujejo dragocene in koristne nasvete ter vas opozorijo, na kaj morate biti pozorni.

Kategorije prilagoditve avtomobila

Tehnične spremembe za vožnjo osebnega avtomobila po OH lahko razdelimo v naslednje kategorije:

  • vstop in izstop iz vozila
  • sedenje v vozilu
  • upravljanje vozila.

Kje in v kakšnem obsegu so potrebne tehnične spremembe v avtomobilu, bo odvisno od vaših posebnih potreb. Od vrste sprememb pa bo odvisna tudi cena celotnega postopka predelave avtomobila.

Glede na to, da je cena lahko izjemno visoka, preverite svoje zavarovanje in ali obstaja kakšna subvencija za prilagoditev avtomobila s strani ustreznih institucij v vaši državi.

Preden se lotite kakršne koli predelave avtomobila, morate natančno določiti, katere spremembe so potrebne za vaše potrebe. Poleg tega je ključnega pomena, da najdete zanesljivo podjetje, ki bo to tudi strokovno izvedlo.

Naprave, ki se uporabljajo pri prilagoditvi avtomobilov za voznike z OH, spadajo v kategorijo t.i. pomožnih tehnologij. Te tehnologije se ne nanašajo samo na prilagajanje vašega avtomobila, njihov namen je v bistvu lajšanje vaših težav, povezanih z invalidnostjo.

Katere spremembe so najbolj pogoste?

Zavore, pospeševanje in volan

Tehnična prilagoditev najpogosteje vpliva na tiste elemente upravljanja avtomobila, kjer se uporabljajo noge, kar je razumljivo, saj se avtomobil prilagaja osebi, ki je do neke mere paralizirana. Pogosto se tako prilagodita stopalki za zavoro in plin, včasih pa tudi volan.

Na primer, če ste paraplegik in dobro obvladujete roke, potem je avto z avtomatskim menjalnikom dobra rešitev za vas. V tem primeru je mogoče mehanizem zaviranja in pospeševanja prilagoditi ročnemu upravljanju. Obstaja več možnosti za ročno upravljanje, na primer, lahko ga namestite na volan in ga prilagodite svojim potrebam.

Ročno upravljanje z zaviranjem in pospeševanjem lahko nastavite tako, da to lahko upravljate z levo ali desno roko.

Če lahko dobro uporabljate desno nogo, je lahko avtomobil z avtomatskim menjalnikom zadostna rešitev za vas. Če pa imate nadzor samo nad levo nogo, bo potrebna nastavitev in namestitev stopalke za plin na levo stran.

Na volan se lahko namesti tudi dodatek, ki vam bo olajšal upravljanje z eno roko. Če pa imate zelo omejene funkcije rok, obstaja tudi možnost vgradnje elektronskih naprav, ki olajšajo upravljanje volana.

Vstop in izstop iz avtomobila in sedenje v njem

Za osebo z OH je včasih lahko ovira celo vstop v vozilo. V tem primeru je mogoče samostalen vstop zagotoviti na dva načina: s prilagoditvijo vozila, ki je običajno večje, kot je npr. kombi, ki ima klančino za vstop ali dvigalo za invalidske vozičke.

Pomembno pa je, da je vozilo mogoče prilagoditi na način, da ga lahko vozite sede v invalidskem vozičku. Za to bo treba odstraniti voznikov sedež in vgraditi ročni ali elektronski sistem, ki bo med vožnjo zaklenil in držal voziček na mestu.

Če se lahko sami presedete iz vozička na voznikov sedež, morate paziti, da izberete avto, ki vam omogoča, da ga vanj lahko tudi pospravite.

Povzetek

Če ste se po rehabilitaciji odločili za vožnjo prilagojenega avtomobila, upoštevajte naslednje:

  • Raven vaše poškodbe – v veliki meri pogojuje prilagoditev avtomobila
  • Vaše specifične potrebe – pretežno izhajajo iz vaše poškodbe
  • Konkretne tehnične spremembe – določite jih na podlagi vaših potreb in ocene strokovnjaka
  • Vrsta avtomobila – poiščite takšnega, ki najbolj ustreza zahtevam tehnične prilagoditve
  • Finančni pogoji – pred začetkom investicije določite skupni strošek predelave avtomobila, pri čemer upoštevajte svoje finančne zmožnosti