Telo ne more popolnoma uravnavati lastne temperature. Zato je pomembno predvideti situacije, v katerih lahko pride do morebitnih težav.
SREDIŠČE ZNANJA
SEČNI MEHUR
URAVNAVANJE TOPLOTE TELESA PO OKVARI HRBTENJAČE
Težava z uravnavanjem toplote telesa je ena od možnih posledic okvare hrbtenjače. Ta je še posebej izrazita v določenih situacijah, kot je npr. čas visokih poletnih temperatur. Zato je prav, da veste, kako predvideti in se izogniti morebitnim težavam zaradi visokih temperatur.
KAKO TELO URAVNAVA LASTNO TOPLOTO?
Center v naših možganih, zadolžen za termoregulacijo (vzdrževanje telesne temperature) se odzove glede na živčne impulze, ki mu jih pošilja telo. Odvisno od potrebe, nato sproži odvajanje odvečne toplote ali pa prične s segrevanjem.
Če se na primer nahajate v hladnem okolju, se bo vaše telo začelo ogrevati z drgetanjem mišic. Če pa ste v toplem, se bo telo hladilo s potenjem skozi kožo. Oba načina delovanja nadzirajo naši možgani z namenom uravnavanja in vzdrževanja stalne telesne temperature.
Pomembno je poudariti, da je ta termoregulacijski „mehanizem“ ključnega pomena za naše pravilno delovanje.
V primeru okvare hrbtenjače v predelu šestega torakalnega vretenca ali nad njim, je lahko komunikacija možganov z delom telesa pod ravnijo okvare otežena ali onemogočena, kar bo negativno vplivalo na uravnavanje telesne temperature.
Zato se lahko vaše telo – odvisno od tega, ali ste v hladnem ali toplem okolju – preveč ohladi ali preveč segreje. Drugače povedano, telo ni zmožno vzdrževati stalne temperature.
Hladno okolje bo povzročilo znižanje, toplo okolje pa zvišanje telesne temperature.
V času visokih temperatur lahko pride tudi do izsušitve vaše kože, saj pod predelom okvare verjetno ne bo prišlo do potenja, kar bi drugače vlažilo kožo. Ker pa suha koža zelo rada razpoka, je podvržena poškodbam.
Osebe, ki nimajo nadzora nad telesno temperaturo na določenem delu telesa, se morajo povsem izogibati temperaturnim ekstremom, bodisi da gre za nizke ali visoke temperature. Še posebej poleti se morajo paziti tetraplegiki in paraplegiki (z okvaro nad omenjenim Th6), ki lahko doživijo celo toplotni udar.
Izogibanje povišanim temperaturam in pregrevanju
Na srečo se lahko vnaprej pripravite in se tako izognete hujšim posledicam povišane telesne temperature oz. pregrevanja:
- Predvsem se izogibajte daljšemu in neposrednemu izpostavljanju močnemu soncu;
- Poleti pijte več tekočine, kot so voda ali sokovi, vendar se izogibajte pitju alkohola, ki povzroča izgubo telesne tekočine;
- Uporabljajte kreme za zaščito pred soncem;
- Poleti nosite lahka in svetla oblačila ter kapo ali klobuk za zaščito glave in obraza.
Do povišane temperature lahko pride tudi v primeru, če se kopate v preveč topli vodi, nosite topla oblačila ali če ste pokriti s preveč odejami.
V primeru povišane temperature:
- pijte veliko tekočine;
- odstranite topla oblačila;
- po potrebi uporabite hladne obloge;
- premestite se v klimatiziran ali kakšen drug hladen prostor.
Vsekakor spremljajte svojo telesno temperaturo z merjenjem. Če še naprej ostaja nad normalno ravnijo, poiščite zdravniško pomoč.
Zlasti bodite previdni glede opeklin, ki jih lahko povzroči močno poletno sonce.
Povečano tveganje velja za tiste dele telesa, ki so pod ravnijo okvare, kjer ni ohranjenih občutkov. Opekline zaradi sonca so nevarne tudi zato, ker lahko izzovejo avtonomno disrefleksijo. To je zelo resno zdravstveno stanje, ki ga lahko povzročijo škodljivi dražljaji pod ravnijo poškodbe in lahko privede do nenadzorovanega dviga krvnega tlaka.
Ob koncu je morda najboljše, da ozavestite dejstvo, da telo ne more popolnoma uravnavati temperature. Tako lahko predvidite situacije, v katerih lahko pride do morebitnih težav.
Ko jih boste enkrat znali predvideti, se jim boste zagotovo lažje izognili in uživali v poletju in oddihu.