Danes je „zlati standard“ intermitentna kateterizacija, s katero se posnema „naravni“ "ritem praznjenja sečnega mehurja.
SREDIŠČE ZNANJA
SEČNI MEHUR
POSTOPEK SAMOKATETERIZACIJE - UVOD
Kateterizacija sečnega mehurja je praznjenje mehurja s pomočjo katetra. Gre za postopek z dolgo zgodovino, ki je v vsem tem času doživel številne izboljšave. Danes je „zlati standard“ intermitentna kateterizacija, s katero se posnema „naravni“ ritem praznjenja sečnega mehurja.
Za opravljanje intermitentne samokateterizacije se morate o njej najprej poučiti, torej se morate spoznati s tehniko, za kar so zadolženi zdravstveni delavci. Imeti morate tudi dober nadzor nad rokami, dober vid in biti pripravljeni izvajati samokateterizacijo.
SAMOKATETERIZACIJA IN INTERMITENTNI KATETRI
Poleg poznavanja tehnike je za postopek potreben intermitentni kateter. Danes je na voljo več vrst katetrov, ki se pogosto delijo na katetre s hidrofilnim nanosom in tiste brez nanosa. Pri katetrih brez nanosa je potreben zunanji vir lubrikacije za cevko, medtem ko so tisti z nanosom že prekriti/ prevlečeni s snovjo za lubrikacijo. Takšen primer so katetri s hidrofilnim slojem.
Hidrofilni sloj se aktivira ob stiku z vodo in enakomerno lubricira cevko, saj okrog nje ustvari „mehak ovoj“, ki olajša vstavljanje katetra in zmanjša morebitno draženje sečnice.
Hidrofilni katetri so praviloma opremljeni s priloženo vrečko s sterilno vodo, ki služi za aktiviranje hidrofilne plasti, zato pri postopku samokateterizacije niste odvisni od zunanjega vira vode. Konkretno vrsto, dolžino in premer katetra, ki ga boste uporabili, določite s svojim zdravnikom.
Za pravilno izvajanje postopka kateterizacije je potrebno tudi sredstvo za umivanje rok (milo, vlažni robčki …). Potrebno je zagotoviti tudi čist prostor, ki vam bo med izvajanjem samokateterizacije omogočil zasebnost.
Ženskam bo prav prišlo tudi ogledalo, saj bodo tako lažje poiskale vhod v sečnico (uretro).
Na koncu je potrebna tudi straniščna školjka ali urinska vrečka za iztekanje seča med kateterizacijo.
ZAKAJ SE ŽENSKI KATETRI RAZLIKUJEJO OD MOŠKIH?
Ker se ženske in moški razlikujejo po anatomiji, se razlikujejo tudi ženski in moški katetri. Bistvena razlika je v dolžini sečnice. Pri moških je dolga približno 18-20 cm, pri ženskah pa je precej krajša, le 3-4 cm.
Zato so moški katetri daljši od ženskih, razlikuje pa se tudi sam postopek kateterizacije. Seveda pa obstajajo tudi pediatrični katetri, ki so po velikosti prilagojeni otrokom.
KAKO SE IZVAJA INTERMITENTNA SAMOKATETERIZACIJA?
Podrobnosti konkretnega postopka samokateterizacije so odvisne od vrste uporabljenega katetra. Vendar so splošna navodila praviloma enaka.
Za začetek je nujno, da si temeljito umijete roke in jih dobro posušite. Nato postavite pripomočke, potrebne za kateterizacijo, na čisto in lahko dosegljivo mesto. Pomembno je, da umijete predel okoli odprtine sečnice, oziroma pri moškem glavico penisa. Pri ženskah je zelo pomembna smer umivanja, ki mora potekati od sečnice proti anusu.
Tako preprečite kontaminacijo sečnice z mikroorganizmi, ki se nahajajo v človeškem črevesju.
Kateter se odvije iz embalaže, nato pa se ga nežno uvaja v sečnico, dokler seč ne prične pritekati.
Pri uvajanju je treba uporabiti obe roki.
Ženske z eno roko, s pomočjo kazalca in sredinca, razširijo sramne ustnice, z drugo rako pa vstavijo cevko. Podobno, moški z eno roko pridržijo penis, drugo pa uporabijo za uvajanje cevke.
Za moške je zelo pomembno, da med celotnim postopkom držijo kateter samo za zaščitno vodilo – to ščiti pred kontaminacijo cevčice in posledično pred okužbo sečil.
Da bi dosegli popolno praznjenje, lahko cevko katetra na koncu počasi malce zarotirate/obrnete. Ko je praznjenje končano, cevko katetra nežno izvlecite iz sečnice.
Pri nosečnicah lahko pride do težav pri izvajanju postopka intermitentne kateterizacije. Rešitev je v preizkušanju različnih katetrov in položajev za izvedbo postopka samokateterizacije.
Podrobnejša navodila za samokateterizacijo so na voljo na našem kanalu na YouTubeu.
ZAKAJ JE PRI INTERMITENTNI KATETERIZACIJI POMEMBEN VNOS TEKOČINE V ORGANIZEM?
Premalo tekočine lahko prispeva k razvoju okužb sečil. Prav tako lahko prekomerno uživanje tekočine v telesu povzroči distenzijo mehurja – njegovo pretirano raztezanje. Da bi to preprečili, je pomembno, da v mehurju ni več kot 500 ml seča.
Sečni mehur se pravilom prazni, ko je v njem približno 400 ml seča, zato se vnos tekočine usklajuje z ritmom intermitentne kateterizacije.
Če ste na primer v telo vnesli 500 ml tekočine od zadnje kateterizacije, je verjetno že čas za samokateterizacijo in praznjenje mehurja. Pomembno je opozoriti, da se količina tekočine razlikuje od osebe do osebe in da je pri otrocih manjša.
Zadosten vnos tekočine v telo je odvisen od več specifičnih dejavnikov, kot so starost, spol in telesna teža. Zato se morate posvetovati z zdravnikom, da za vaš primer določi optimalno mero.