Postopek intermitentne kateterizacije vam omogoča večjo samostojnost in nadzor nad procesom odvajanja urina.
SREDIŠČE ZNANJA
SEČNI MEHUR
Čista intermitentna kateterizacija
ČISTA INTERMITENTNA KATETERIZACIJA – KAJ JE TO IN KAKŠNE SO PREDNOSTI?
Danes je čista intermitentna samokateterizacija „zlati standard“ pri reševanju težav s praznjenjem mehurja, ki so lahko posledica okvar hrbtenjače, bolezni, kot sta sladkorna bolezen in multipla skleroza ter prirojenih stanj, kot je spina bifida.
Kaj je čista intermitentna samokateterizacija?
Kateterizacija sečnega mehurja je postopek praznjenja mehurja s pomočjo cevke – katetra, v primerih, ko mehurja ni mogoče prazniti po naravni poti. Poznamo dva glavna pristopa h kateterizaciji – trajno in intermitentno kateterizacijo. V primeru trajne kateterizacije se kateter, ko se enkrat vstavi v mehur, uporablja neprekinjeno, tudi do več tednov.
Intermitentna kateterizacija se izvaja vsak dan, 4 do 6-krat dnevno, in to s katetri za enkratno uporabo, ki se po končanem praznjenju mehurja odstranijo.
Zato se tudi imenuje intermitentna – občasna kateterizacija. Če jo oseba, ki ima težave z mehurjem, izvaja sama, to imenujemo tudi samokateterizacija. Pri tem postopku pa je izjemno pomembno vzdrževanje higiene.
Najpomembnejše je, da si oseba pred začetkom postopka kateterizacije temeljito umije roke v izogib morebitni kontaminaciji cevke katetra.
Katere so prednosti intermitentne samokateterizacije?
V povezavi z uporabo katetra lahko pride do zdravstvenih zapletov, med katerimi je glavni okužba sečil.
Tveganje za te okužbe pa je bistveno večje pri uporabi trajnih katetrov (t.i. Foleyjevih katetrov) kot pri uporabi intermitentnih katetrov.
Tveganje za vnetja se z vsakim dnem uporabe trajnega katetra povečuje, zato stroka svetuje, da se le-teh izogibate in, kjer je to mogoče, uporabite intermitentne katetre.
Intermitentna tehnika se je izkazala kot varna in uporabna pri zmanjševanju težav z vezikoureteralnim refluksom – zatekanjem seča iz sečnega mehurja nazaj v zgornja sečila (v sečevod in ledvica), ki ima lahko resne posledice, kot so okužbe in poškodbe ledvic.
Prednost intermitentne kateterizacije je tudi v tem, da posnema „naravni“ ritem odvajanja urina, osebi pa ni treba ves čas imeti cevke katetra v mehurju.
Postopek intermitentne kateterizacije se lahko izvede doma ali na kakšnem drugem, za to primernem mestu.
Če ta postopek izvajate sami (samokateterizacija), imate večjo stopnjo samostojnosti in nadzora nad procesom uriniranja.
To pa lahko nenazadnje bistveno in pozitivno vpliva na vašo kakovost življenja.
Ob vsem tem pa je postopek samokateterizacije hiter in enostaven, zato se ga lahko samostojno naučijo opravljati tudi otroci.