URINARNI SISTEM

Sečila sestavljajo živci in organi, ki sodelujejo z možgani in hrbtenjačo. Če je komunikacija med njimi onemogočena, se pojavijo težave.

SREDIŠČE ZNANJA

SEČNI MEHUR

ANATOMIJA IN FIZIOLOGIJA SEČIL

Pred zdravljenjem težav z mehurjem je koristno poznati osnove anatomije in fiziologije sečil, saj boste tako lažje razumeli zdravljenje. Sečila sestavljajo organi, katerih glavna naloga je ustvarjanje in izločanje urina.

URINARNI SISTEM

Pred zdravljenjem težav z mehurjem je koristno poznati osnove anatomije in fiziologije sečil, saj boste tako lažje razumeli zdravljenje. Sečila sestavljajo organi, katerih glavna naloga je ustvarjanje in izločanje urina.

Urinarni sistem tako zagotavlja odstranjevanje odpadnih snovi iz telesa preko tekočine, ki nastaja pri delovanju ledvic. Pomembno vlogo pri čiščenju celotnega sistema pred mikrobi ima tudi proces stalnega pretoka urina v zgornjih sečilih in občasnega odvajanja iz spodnjih sečil.

Sestava sečil

  • Zgornja sečila – so organi nad ravnijo mehurja: ledvica in sečevoda, ki iz ledvic odvajata seč do mehurja.
  • Spodnja sečila – od sečnega mehurja do vrha uretre (sečnice)

Ledvice čez dan prefiltrirajo približno 180 litrov krvi, od tega se en liter izloči kot urin. Urin nato iz ledvic skozi dva sečevoda – cevkasta organa – teče v mehur. Sečevoda sta dolga od 25-30 cm in potujeta skozi steno mehurja, prečna guba sluznice v mehurju pa preprečuje, da bi urin zatekal nazaj v ledvica.

To je izjemno pomembno, kajti če se urin vrne nazaj v ledvica, lahko povzroči težave, kot so okužbe in poškodbe ledvic.

Sečni mehur

Sečni mehur je votel organ in je običajno elastičen ter se lahko razteza, da sprejme in shranjuje urin, ki ga proizvajajo ledvice. Sestavljen je iz gladke mišične plasti, imenovane detruzor in kolagena.

Mehur običajno hrani 400-500 ml urina, lahko pa tudi več (do 750 ml), ko se pojavi močna potreba po uriniranju.

Sečnica in sfinkterja

Dva sfinkterja, notranji in zunanji, nadzorujeta iztekanje urina iz mehurja skozi sečnico. Notranji sfinkter preprečuje iztekanje urina, dokler se tlak v mehurju ne poveča na določeno raven. Zunanji sfinkter je pri zdravih osebah pod vplivom volje. Pri moških je mehanizem zunanjega sfinktra nekoliko bolj kompleksen kot pri ženskah.

Sečnica predstavlja zaključek sečnega mehurja kot njegov „izhodni“ kanal, njena funkcija pa je odvajanje seča ven iz telesa. Pri moških je dolga povprečno 22,3 cm in teče deloma skozi prostato, konča pa se na koncu glavice penisa.

Pri ženskah je sečnica bistveno krajša, saj meri le 3-5 cm, teče pa od mehurja in se konča v nožničnem preddvoru.

Zaključek

Urinarni sistem je na splošno sestavljen iz kompleksne mreže živcev in organov, ki delujejo v povezavi z možgani in hrbtenjačo. V normalnih pogojih med možgani in mehurjem poteka »komunikacija« za uspešno shranjevanje in izločanje urina.

Če je ta komunikacija iz nekega razloga onemogočena, na primer v primeru poškodbe hrbtenjače, se pojavijo težave.