IZBIRA PRAVEGA KATETRA

V primerjavi s katetri z drugimi načini lubrikacije inovativni katetri s hidrofilno plastjo povzročajo najmanj zapletov, povezanih z intermitentno kateterizacijo.

SREDIŠČE ZNANJA

SEČNI MEHUR

KATETRI S HIDROFILNIM PREMAZOM

PREPREČEVANE ZAPLETOV S POMOČJO HIDROFILNEGA PREMAZA

Hidrofilni premaz je plast polivinilprolidona (PVP), ki se nahaja na površini cevke nekaterih katetrov in v stiku z vodo postane zelo spolzka. Absorbira desetkratno količino vode in ustvari spolzko plast, podobno sluznici sečnice.

Sterilna voda je potrebna za aktiviranje hidrofilnega premaza. Preden se kateter vstavi v sečnico, ga je treba držati v vodi 30 sekund. Vpije vodo in postane zelo spolzek. S tem se močno zmanjša trenje cevi katetra.

Raziskave so pokazale:

V primerjavi z drugimi načini lubrikacije hidrofilni premaz v veliki meri podaljša pojav prve simptomatske okužbe sečil in zmanjša njihovo incidenco;

Hidrofilni sloj zmanjša pojav krvavitve sečnice in mikrohematurije;

Hidrofilni katetri ne zahtevajo ročne lubrikacije, zato so bolj sterilni, posledično pa je manj verjetno, da bodo povzročili okužbo. (Večina jih je že pakiranih v sterilno vodo ali vsebujejo vrečko s sterilno vodo, ker sicer še vedno obstaja nevarnost kontaminacije zaradi razlitja vode in onesnažene vode.)

Ali se hidrofilni sloji razlikujejo?

Daljši kot je čas drenaže in dlje kot je kateter vstavljen v sečnico, manjše bo trenje pri katetrih s stabilnejšim hidrofilnim slojem. Sluznica sečnice deluje kot polprepustna membrana, ki prav tako absorbira vodo iz hidrofilnega sloja. To pomeni, da bo sluznica sečnice črpala vodo iz hidrofilne plasti. Dlje kot je kateter vstavljen v sečnico, manjša je stopnja drsnosti sloja.

Katetra s hidrofilno plastjo ne puščajte v sečnici dlje kot 10 minut, da se ne začne lepiti na steno sečnice. Hidrofilni sloj se ponovno aktivira z namakanjem v vodi. Večkratno namakanje v vodi pa ni priporočljivo, saj je kateter namenjen za enkratno uporabo in obstaja velika nevarnost okužbe sečil.

Kakovost hidrofilnih slojev se med proizvajalci razlikuje. Čas sušenja hidrofilnega sloja je pomemben, ker določa, kako dolgo lahko kateter pustimo v sečnici, preden se posuši in prilepi na steno sečnice.

Zakaj je premaz katetra s hidrofilnim slojem boljši od gela?

Hidrofilni premaz je že tovarniško integriran na površini katetrske cevi in ​​med kateterizacijo se ne odstrani površine. Tudi če ga poskušate odstraniti ročno, vam to ne bo uspelo.

Nasprotno pa se dogaja pri katetrih, prevlečenih z gelom, saj se z dodajanjem trenja površini cevke, na primer pri vstavitvi katetra v sečnico, gel izbriše s površine in cevka katetra ostane suha. To je še zlasti pomembno pri moških, ki imajo daljšo sečnico, saj v tem primeru kateter z gelom vstopi v mehur neustrezno premazan in povzroči poškodbo sečnice.

ZAKLJUČEK

V primerjavi s katetri z drugimi načini lubrikacije so se inovativni katetri s hidrofilno plastjo na površini izkazali kot optimalna rešitev za tiste, ki želijo čim bolj zmanjšati možnost zapletov, povezanih z intermitentno kateterizacijo.