Stoma ne predstavlja ovire za intimne odnose, z njo je povsem mogoče vzdrževati zadovoljivo spolno življenje.
SREDIŠČE ZNANJA
STOMA
TELESNE IN ČUSTVENE SPREMEMBE PO OSTOMIJI
Dojemanje lastnega telesa močno vpliva na to, kako se človek počuti. Ta podoba ima pomembno vlogo tudi pri razumevanju samega sebe.
Mnogi ljudje po opravljeni stomi potrebujejo nekaj časa, da se prilagodijo na novo situacijo in sprejmejo spremembe, ki so se zgodile na njihovem telesu, za kar si je treba vzeti toliko časa, kot je potrebno. Eno od področij, kjer se porajajo nova vprašanja in izzivi, pa je tudi intimno življenje.
INTIMNI ODNOSI PO OSTOMIJI
Prva in najpomembnejša stvar, ki si jo morate zapomniti, je, da stoma ne predstavlja ovire za intimne odnose in da je z njo povsem mogoče vzdrževati zadovoljivo spolno življenje. Gre za pomemben del življenja, ki ga morate nadaljevati tudi po opravljeni operaciji.
Vendar pa je treba upoštevati, da različne vrste stom prinašajo različne spremembe v delovanju vašega telesa. Zato so odnos med partnerjema, zaupanje in kakovostna komunikacija jedro uspešne vrnitve k starim partnerskim navadam.
TELESNI IZZIVI PRI INTIMNIH ODNOSIH PO OSTOMIJI
Poleg čustvenega vidika je ena od začetnih ovir na poti do vrnitve k starim navadam tudi telesna izčrpanost. Po operaciji boste verjetno utrujeni, šibki in občutljivi na bolečine, vendar ni razloga, da bi intimnost kot tako popolnoma izključili.
Druge fizične ovire za doseganje intimnosti so že omenjena telesna oslabelost, pomanjkanje moči v predelu trebuha, povečana občutljivost in bolečine. Zaradi oslabljenih trebušnih mišic boste tudi sicer opazili razliko v tem, kako stojite, hodite ali nosite težke stvari. Pomembno je, da jih postopoma krepite in poiščete položaje, v katerih vam je najbolj udobno.
Vaša diagnoza in narava same operacije lahko povzročita začasne težave, kot so suhost nožnice, bolečine, erektilna disfunkcija ali nezmožnost ejakulacije, vendar vzrok za to ni stoma. Te težave je mogoče rešiti z različnimi razpoložljivimi tehnikami, informacije o njih pa lahko dobite pri svojem zdravniku in v drugih člankih v našem Središču znanja.
V dogovoru z vašim partnerjem/partnerko se boste odločili, kdaj je najboljši čas za posamezni korak. Pomembno si je tudi zapomniti, da bo začetna šibkost minila, vendar sta potrebna potrpljenje in spoštovanje lastnega telesa in njegovih potreb.
ZAČETNI IZZIVI – POOPERATIVNO OBDOBJE
Veliko ljudi se v pooperativnem obdobju izogiba intimnim stikom. Razlogi so v čustveni izčrpanosti, telesni oslabelosti po operaciji, tu je tudi strah pred poškodbo stome in podobno. Prisotnost vsakega takšnega čustva je povsem normalna in vas kot taka ne bi smela skrbeti in ovirati pri uresničevanju vaših želja.
ČUSTVENI IZZIVI PRI INTIMNIH ODNOSIH PO OSTOMIJI
Po kolikšnem času po operaciji boste fizično sposobni za spolne odnose, je odvisno predvsem od vašega fizičnega stanja. Sama stoma, kot že omenjeno, za to ne predstavlja nobene ovire, vendar pacienti po njeni namestitvi še vedno znajo opaziti težave in njihov vzrok napačno pripisati stomi.
Razlog zanje je lahko psihične narave, na primer depresija, občutek telesne deformacije, dvomi o lastni telesni privlačnosti ipd. Poleg tega spremembe na lastnem telesu predstavljajo velik psihološki izziv. Sprememba videza pogosto vpliva na spraševanje o lastni identiteti. Tu pa je tudi strah pred neizpolnitvijo pričakovanj drugih, morebitna zavrnitev in dvomi o lastni privlačnosti.
Pri tem vam lahko pomaga pogovor s partnerjem/partnerko, psihologom, psihiatrom ali psihoterapevtom. Ni brez razloga rečeno, da so možgani največji spolni organ pri človeku. So namreč središče vseh intimnih aktivnosti
Tudi zdravila, ki jih jemljete, lahko negativno vplivajo na vaš libido, še posebej, če gre za antidepresive.
Pot do sprejemanja nove samopodobe je pri vsakem posamezniku drugačna. Na tej poti ne oklevajte in poiščite ter sprejmite vso pomoč, ki vam je na voljo, in te je res veliko – od zdravstvenega osebja, preko društev in skupnosti do ljudi, ki delijo svoje osebne izkušnje življenja s stomo na družbenih omrežjih in različnih platformah, kjer se lahko aktivirate. Mnogi med njimi so intimno življenje prepoznali kot pomembno temo in ji namenili veliko pozornosti.
Zelo pomembno je vedeti, da nihče ni imun na takšne negotovosti in strahove. Z njimi se v večji ali manjši meri srečujemo vsi ljudje, pred, med in po bolezni, s stomo ali brez nje.
ODKRIVANJE LASTNEGA TEMPA
V tem obdobju je dobro iskati in dovoliti telesno bližino in intimne aktivnosti, ki ne vodijo nujno v spolni odnos. Ta čas lahko dobro izkoristite za postopno odkrivanje, kako se vaše telo odziva na različne dražljaje po namestitvi stome, za preizkušanje, kaj vam ustreza in kaj ne, ter za kreativnost. Prisluhnite svojemu naravnemu tempu, počasi se prepustite svojim instinktom, pojdite korak za korakom, dokler ne začutite, da ste pripravljeni na vsak korak.
Nikakor se ne obremenjujte in ne postavljajte si nikakršnih rokov. Ne pozabite, da vam ni treba izpolniti nikogaršnjih pričakovanj, ampak odkrijte, kaj želite in kaj vam ustreza.
USMERJANJE V ZADOVOLJSTVO VAŠEGA PARTNERJA ALI PARTNERKE
Dokler si popolnoma ne povrnete vseh moči, vam lahko zadovoljstvo nudi osredotočanje na potrebe vašega partnerja/partnerke. Na ta način lahko poglobite vajin odnos in raziščete nove sfere užitka, ki jim prej morda niste posvečali toliko pozornosti.
POMEMBNOST KOMUNIKACIJE PRI INTIMNIH ODNOSIH PO OSTOMIJI
Predpogoja za uspešno vzpostavitev ali ponovno vzpostavitev intimnih odnosov sta predvsem komunikacija in zaupanje. Veliko je neznank, s katerimi se bosta skupaj s partnerjem morala soočiti. Ne pričakujte, da se bodo vse rešile spontano – o njih morate začeti pogovor, ne pa le pasivno opazovati, kako se stvari odvijajo. Verjetno je najtežji del procesa prav začetek pogovora, a kakovostna in odprta komunikacija bo nedvomno prinesla pozitivne učinke.
Na koncu naj ponovimo, da so glavna načela, ki vam bodo pomagala ponovno vzpostaviti zadovoljivo intimno življenje, potrpežljivost, poslušanje lastnega telesa, kreativnost in komunikacija s partnerjem oz. partnerko. Aktiven pristop do spoznavanja lastne spolnosti vam bo prinesel neobremenjen odnos do lastnega in tujih teles ter odpravil pritiske in napačno usmerjena ter kontraproduktivna prizadevanja.