Ulcerozni kolitis je, poleg Chronove bolezni, ena od dveh glavnih vrst kroničnih in vnetnih bolezni črevesja.
SREDIŠČE ZNANJA
STOMA
ULCEROZNI KOLITIS
Ulcerozni kolitis je doživljenjsko stanje ki ne vpliva samo na telesno, temveč tudi na duševno zdravje bolnika. Če so vam diagnosticirali to bolezen, je zelo pomembno, da se z njo seznanite. Dobro obveščeni in ob posvetu z zdravstvenimi strokovnjaki lahko določite najboljši pristop za ohranjanje vašega zdravja in kakovosti življenja.
KAJ JE ULCEROZNI KOLITIS IN KATERI SO VZROKI ZA NJEGOV NASTANEK?
Ulcerozni kolitis je, poleg Crohnove bolezni, ena od dveh glavnih vrst kroničnih in vnetnih bolezni črevesja. Pogosto prizadene rektum, lahko pa tudi celotno debelo črevo in povzroči razjede na črevesni sluznici.
Tveganju so enako izpostavljeni ženske in moški, najpogosteje pa se pojavi med petnajstim in tridesetim letom starosti.
Kljub številnim raziskavam vzrok za ulcerozni kolitis še ni ugotovljen, domneva pa se, da gre za medsebojno delovanje dednih dejavnikov, motenj v imunskem odzivu in dejavnikov iz okolja ter neustrezne reakcije imunskega sistema na bakterije v črevesju, zaradi česar ”pomotoma” napade lastno telo.
Podobno kot pri Crohnovi bolezni, je tveganje za nastanek bolezni najmanjši pri osebah azijskega in hispanskega porekla, največji pa pri ljudeh evropskega porekla in predvsem pri aškenaških Judih.
Simptomi ulceroznega kolitisa
Nekateri od tipičnih simptomov so:
- huda driska
- pojav krvi in sluzi v blatu
- bolečine v trebuhu
- izguba apetita
- povišana telesna temperatura
- izguba teže
- izčrpanost
- anemija.
Pomembno je vedeti, da se simptomi ulceroznega kolitisa od osebe do osebe lahko razlikujejo in da se lahko sčasoma tudi spreminjajo. V nekaterih primerih so simptomi občasni in blagi, v drugih pa hudi in trajni.
Tveganja in zapleti pri ulceroznem kolitisu
Ulcerozni kolitis lahko povzroči dodatne zaplete, kot so zožitev predelov črevesa (strikture), perforacije črevesa in fulminantni kolitis s pogostim krvavim blatom. Poleg tega se lahko bolezen manifestira tudi zunaj črevesja in povzroči težave s kožo, očmi, sklepi, ledvicami, jetri in izpadanje las.
Ena najpogostejših zunajčrevesnih manifestacij ulceroznega kolitisa je anemija, pogosto pa se pojavijo tudi razjede v ustih.
Če imate kronično vnetje črevesja, ste izpostavljeni nekoliko večjemu tveganju za kolorektalnega raka. Zato je priporočljivo, da se po posvetu z zdravnikom dogovorite za redne preventivne preglede. Še posebej pomembno je, da se pravočasno odzovete, če ima vaš otrok ulcerozni kolitis, saj lahko vnetje črevesja povzroči poznejši in slabši razvoj otroka.
Kako ulcerozni kolitis vpliva na vaše zdravje?
Ulcerozni kolitis povzroča vnetje sluznice vašega črevesa, tipično „obnašanje“ bolezni pa je izmenjava poslabšanja in remisij. Ko ste v fazi poslabšanja, vnetje povzroča hujše simptome, medtem ko so v času remisije simptomi šibkejši in izzvenijo.
Diagnoza in zdravljenje ulceroznega kolitisa
Če imate simptome in znake, tipične za ulcerozni kolitis, vas bo vaš zdravnik napotil na preiskave, ki bodo zajemale fizični pregled in analizo vzorca blata in krvi. Po potrebi lahko nadaljnje preiskave vključujejo endoskopsko testiranje, magnetno resonanco in CT.
Za ulcerozni kolitis na žalost še vedno ni zdravila. Konkretno zdravljenje je odvisno od posameznega primera ulceroznega kolitisa z uporabo različnih zdravil. Cilj zdravljenja je zmanjšati vnetje, omiliti simptome, preprečiti morebitni nastanek kolorektalnega raka in ohranjati bolezen v remisiji.
Če vam zdravila ne pomagajo dovolj in bolezen bistveno vpliva na kakovost vašega življenja, je možna tudi operacija.
Glavne vrste posegov so kolektomija, odstranitev debelega črevesa in proktokolektomija, kjer se poleg debelega črevesa odstranita tudi rektum in anus. V primeru proktokolektomije bo kirurg naredil izpeljavo končnega dela tankega črevesa in naredil trajno ileostomo v trebušni steni, odprtino, skozi katero bo vaše telo odvajalo prebavljeno hrano.
V primeru ileostome je potrebno uporabljati sistem z vrečko za zbiranje prebavljenega materiala. Včasih je ileostoma potrebna tudi v primeru kolektomije.
Čeprav s temi posegi trajno odstranimo del ali celotno debelo črevo, je pomembno vedeti, da se izvajajo redko, le kot zadnja možnost in le z namenom ohranjanja zdravja in izboljšanja kakovosti vašega življenja.
Kaj lahko naredite sami, če imate ulcerozni kolitis?
Izjemno pomembno je, da se seznanite s svojo boleznijo, da odprto komunicirate z zdravstvenimi strokovnjaki in aktivno sodelujete v iskanju najboljše rešitve za svoje stanje. To predvsem pomeni zdrav pristop do življenja, redno telesno vadbo in izogibanje t.i. „sprožilcem“ simptomov bolezni, kot so stres in uživanje določenih živil.